pondělí 25. prosince 2017

Kulatý polštářek - návod


Dneska ještě jeden návod na jednoduchý kulatý polštářek na ozdobu (bohužel foceno v noci, tak fotka není nic moc. Druhý den už putovaly jako dárek dál). Já jsem vyráběla dvojčata pro v inverzních barvách. Polšářky jsou měkké a příjemné.

Co potřebujeme:
- látku ve velikosti polštářku
- pruh látky jiné barvy cca 10 cm široký a 50 cm dlouhý
-  2 knoflíky
- pevnou niť
- výplň - u mě ovčí rouno

Postup:
1.  Vysráženou látku vyžehlíme. Přeložíme na půlku lícem k líci. Nakreslíme obrys polštářku, já použila pokličku. Vystřihneme s 1 cm přídavkem.

2. Sešijeme podle nakresleného obrysu a necháme 10-15 cm nesešitých pro naplnění.

3. Naplníme ovčím rounem.

4. Zašijeme plnící otvor. Buď strojem - bude vidět a nebo ručně skrytým stehem - vidět nebude.

5. Připravíme si ozdobu - kytičku:
- Ustřihneme si pruh 10 cm široký a 50 cm dlouhý, Přeložíme tak, aby lícová strana byla nahoře a přežehlíme, vznikne nám pruh široký 5 cm, dlouhý 50 cm. 

- Rozložíme a krátké nesešité strany dáme lícem k líci a sešijeme. Vznikne nám z látky kruh.

- Složíme podle původního vyžehlení - máme tedy kruh 5 cm široký, lícem ven. Nařasíme pevnou nití u nesešitého okraje. Pak stáhneme a vytvoří se nám kytička. Zavážeme, aby se niť nepovolovala a přebytečnou niť ustřihneme.

6. Nyní si najdeme střed polštáře. Navklékneme si asi 60 cm pevné nitě a začneme přišívat knoflíky a kytičku.

- Nejprve píchneme zespodu (uprostřed) do polštáře a vypíchneme na horním díle. Propíchneme kytičku zespodu nahoru, propíchneme knoflík tam a zpět. 
Pokračujeme propíchnitím kytičku zeshora dolů, pak skrz polštář - vypíchneme na spodní straně polštáře. Ze spodní strany polštáře vpíchneme do knoflíku tam a zpět. 
Najdeme začátek nitě s uzlíkem, kousek povytáhneme a vše stáhneme k sobě a pevně zavážeme. 

7. Teď už jen zbývá potáhnout knoflíky v potahové látce. Vystřihneme si 2 kolečka o 1.5 cm v průměru větší než byly knoflíky. Každé kolečku nastehujeme, přiložíme na knoflíky, podhrneme a stáhneme stehování k sobě. Uvážeme uzlíky. A máme hotovo.Žádné komentáře:

Okomentovat