neděle 7. června 2020

Vlastní střih - jednoduchá verze; šijeme legíny

Dobré ráno,
dnes bych se s Vámi ráda podělila o zkušenosti se střihy. Dlouhá léta jsem šila tak, že jsem si našla v burdě střih, obkreslila ho na papír, vystřihla a podle návodu ušila. Jenže....
jenže to kolikrát nesplňovalo moje představy o tom, jak má výsledek vypadat. Jednoduše jsem ušila něco moc pěkného, ale úplně jiného než jsem chtěla.

Nyní šiji většinou podle oblečení, které mám na sobě vyzkoušené, a které mi sedí. Pak stačí střih trochu upravit tak, jak si přeji, aby výsledek vypadal a je to. Je dobré šít z pružných materiálů, z plátna je to už složitější a náročnější na přesnost a nedá se tak snadno kopírovat. Je dobré začínat u jednoduchých věcí např.:

Střih na legíny pro děti

Proč šít legíny, když jich je všude plno za pár kaček?
Bohužel dcera už vyrostla do takové velikosti, že barevné legíny již neprodávají. Mají jen černé či šedivé. Stejné je to u dospělých. Také kvalita legín není nic moc. U nás měly děti co chvíli na koleni díru.


Jak na to:
Vezmu si legíny, které mi sedí, případně menší, které mám.  Aby se mi dobře dělal střih, vezmu jednu nohavici (obě nohavice jsou lícem ke mě), otočím ji naruby a vstunu ji do druhé nohavice tzn. mám nohavice jednu v druhé rubem k rubu.

Takto upravené legíny položím na látku (nejlépe bavlněný úplet - s výběrem rádi poradí v prodejně), kterou mám dvojitě přeloženou. Obkreslím přední a pak zadní díl na látku. Pokud potřebuji, upravím si velikost. Dám přídavky na švy - po stranách 1cm, dole a nahoře 5 cm. Vystřihnu. Výsledkem je 2x přední a 2x zadní díl.

Položím si lícem k líci přední díl se zadním na sebe a sešiji. Sešiji po stranách a vnitřní nohavici, sed zatím nesešívám.
Pak sešiji sed - čtěte dál jak na to - mám jednoduchý fígl. Nejprve si vložím nohavici otočenou lícem do nohavice otočenou rubem. Takže po složení mám nohavice k sobě líce k líci. Krásně se mi sed složí k sobě a mohu jednoduše prošít celý sedový díl.
Dolní okraj nohavic zaentluji pak ohnu a prošiji. Horní okraj buď zaentluji ohnu o něco více, aby vznikl tunýlek, prošiji a navleču gumu. Nebo já našívám pružný lem - nejprve sešiji úplet do kruhu (délku odměřím na šířku boků) a pak přeložím na dvojito a přišiji k okraji legín. Zaentluji.Pokud vlastníte overlock šití je velice rychlé, do hodinky máte hotovo. Pokud nemáte overlock použijte strečový steh na svém šicím stroji a nebo klikatý či elastický klikatý steh (s tím, že šířku stehu stáhnete na minimum). A pak je nutné ještě vše oentlovat.


Podobným systémem jsem si ušila tričko, pyžamové kalhoty a pro syna kraťasy. Tak hurá do toho, zkoušejte a radujte se. Pružné materiály Vám toho spoustu odpustí a výsledek je skvělý.


A ještě pro potěchu oka, výrobky dětí:

Hanička si vymyslela šaty a podhlavník do auta


a syn vyráběl ve škole meč a šťít a ušil si rytířské šatya tady ještě dárek pro kamarádku Páju, která miluje pandy...(obal na polštář)

Žádné komentáře:

Okomentovat