pondělí 13. února 2017

Návod: Skřítek - zimní vločka

S dětmi jsme vyráběli na roční stolek zimní vločku - panáčka.

Klárinky zimní vločka


Co potřebujeme:
- filc bílý nebo světle modrý (zimní barvy), stačí 1 čtverec 20x20 cm
- filcovací jehlu, silnější houbičku na nádobí
- ovčí rouno přírodní barvy
- bavlnku na obšívání
- korálky na oči, ozdobení

Pozn.: 
filc a filcovací jehly kupuji zde v e-shopu:
www.ovcipanenky.cz

1. Tělo
Vystřihneme si z filcu 2x tělo vločky. Tělo je široké 8 cm - rozpažení od ruky k ruce.


2. Obšijeme ozdobným stehem. V místě krku panáčka nesešíváme ani nezakončujeme, ale necháme si nit v jehle a počkáme na 6. krok. (Je dobré mít delší nit budeme zašívat otvor krku a přišívat hlavu).

3. Ovčím rounem vyplníme tělo panáčka.

4. Hlavička
Z ovčího rouna si ufilcujeme kuličku na hlavičku. Obvod hlavičky je cca 5 cm.
Pro ty co neznají filcování stručný návod: filcovací jehlu zapichujeme do ovčího rouna, které máme stočené do kuličky, tak dlouho, až se kulička zmenší a zpevní. Jako podložku lze použít houbičku  na nádobí nebo molitan.

5. Oči a pusa
Nejprve si na zkoušku zapícháme 2 špendlíky na místo očí a jeden na místo pusinky. Špendlíky musí tvořit rovnoramenný trojůhelník.

Oči
Na ufilcovanou kuličku přišijeme oči - korálky. Vpíchneme jehlu v týle, vypíchneme v místě 1. oka, navlíkneme korálek, propíchneme zpět do týla. Vpíchneme jehlu v týle, vypíchneme v místě 2. oka, navlíkneme korálek, propíchneme zpět do týla. Zavážeme aspoň na 2 uzlíky.

Pusa
Vyšijeme pusinku do písmene "V" červenou nití či bavlnkou. V píchneme jehlu v týle, vypíchneme v místě levého koutku pusinky panáčka, uděláme steh do spodní části písmene V, propíchneme zpět do týla, pokračujeme druhým stehem - vypíchneme v místě pravého koutku pusinky panáčka, uděláme steh do spodní části písmene V (zde se pusinka uzavře) a propíchneme zpět do týla. Zavážeme aspoň na 2 uzlíky.

6. Zašijeme otvor krku a rovnou přišijeme hlavičku. Propíchneme v místě krku hlavičku a temenem ven a zpátky, alespoň 3x, aby pevně držela.7. Čepička
Vystřihneme si čepičku z filcu. Dolní šířka čepičky je 8 cm. Upravte míry na svou velikost ufilcované hlavičky.

Sešijeme podélné strany ozdobným stehem k sobě.  Šijeme odspodu nahoru a na špičce čepičky můžeme nechat delší kus bavlnky na pověšení ve tvaru očka. Čepičku přišijeme k hlavičce ozdobným nebo skrytým stehem.8. Zdobení
Pak můžeme korálky ozdobit tělíčko panáčka nebo lze vyšít ozdobné vyšívání.
Pozn. zde má panáček na fotce ještě krk, ale to se neosvědčilo.

Takto zdobila Hanička. 

A tady na fotce je vidět synův "Ohnivák".

Žádné komentáře:

Okomentovat